AdriaVista

Često postavljena pitanja

Imate pitanja? Evo odgovora na neka od najčešćih upita.

Toplotne pumpe

Toplotna pumpa koristi principe termodinamike kako bi apsorbovala energiju iz okolne sredine i pretvorila je u korisnu energiju koja može zagrijati naša domaćinstva.

Toplotne pumpe rade na principu rashladnih uređaja, poput frižidera i zamrzivača. Toplotu preuzimaju iz niskotemperaturnih izvora, kao što su okolni vazduh, zemlja i podzemne vode koje ne moraju biti geotermalne. Tu toplotu ulaganjem dodatne energije podižu na viši temperaturni nivo. To znači da, ako postoji npr. voda s 12 stepeni celzijusa na nekoliko metara dubine, onda nju toplotna pumpa hladi na četiri stepena celzijusa, a toplotu preuzetu hlađenjem zagrijava na višu temperaturu. To je omogućeno kompresorom koji troši električnu energiju. Kompresijom se dobija toplota na višim temperaturama, koja se oslobađa. Oslobođena toplota se koristi za grijanje.
Toplotne pumpe su pouzdani uređaji koji se, kao i svi ostali, moraju održavati. Njihova prednost je u tome što se mogu koristiti i za hlađenje – jedan uređaj ima dvije funkcije.

Proces koristi isti ciklus pare/kompresije koji izvlači toplotu u domaćem frižideru. Kompresant sa niskom tačkom ključanja izložen je spoljnoj temperaturi vazduha u isparivaču. Tečnost isparava u gas i apsorbuje latentnu toplotnu energiju vazduha. Tada se taj gas komprimuje povećavajući toplotni sadržaj u kompresantu, prije nego što prođe kroz izmjenjivač toplote gdje kondenzuje nazad u tečno stanje, prenoseći pri tome toplotu na vodu sistema grijanja. Tečni kompresant se zatim ponovo cirkuliše kroz isparivač i ciklus se ponavlja.

Da, izvor toplote koji koriste toplotne pumpe potpuno je obnovljiv, što pomaže u smanjenju količine štetnih gasova staklene bašte koji se emituju u atmosferu i na taj način smanjuje CO2 otisak domaćinstva. Obnovljiva energija toplotne pumpe samo je jedan način na koji domaćinstva mogu smanjiti svoje emisije CO2.

Toplotna pumpa mora biti postavljena napolju, na otvorenom prostoru, i oko jedinice mora biti osiguran dovoljan prostor (1000 mm naprijed i sa strane, 300 mm pozadi) kako bi vazduh mogao slobodno da struji. Jedinica takođe mora biti postavljena na ravnu betonsku podlogu završenu malterisanjem, debljine 150 mm, pri čemu bi ova podloga trebalo da se proteže barem 100 mm izvan jedinice sa tri strane. Sve detalje možete pronaći u uputstvima za instalaciju i održavanje koje se isporučuju uz svaku toplotnu pumpu vazduh-voda

Servisiranje i održavanje

Za svaki potrošeni kilovat sat električne energije dobija se od tri do pet kilovat sati toplotne energije ili rashladne energije ljeti. To znači da ako struju plaćamo 0,15 KM, energija grijanja ili toplota dođe od 0,3 do 0,5 KM po kilovat satu. U peletu imamo 0,7 KM po kilovat satu, u gasu više od 0,8 KM. To je najjeftinije gledajući samo trošak proizvedene toplote, s današnjim cijenama struje

U mnogim slučajevima, da, toplotna pumpa može pružiti sav potreban sistem grijanja i tople vode za vaš dom. U zavisnosti od tipa gradnje vaše nekretnine, može biti potrebno sprovesti neke mjere energetske efikasnosti, poput poboljšanja nivoa kontrole, izolacije objekta, povećanja veličine emitere toplote i prečnika cijevi.

Preporučuje se obavljanje redovnog servisiranja toplotne pumpe barem jednom godišnje kako bi se osigurala njena optimalna efikasnost i dugotrajnost.

Iako postoje određeni koraci koje vlasnici mogu obaviti sami, poput redovnog čišćenja filtera, većina servisiranja toplotne pumpe treba prepustiti profesionalcima koji imaju odgovarajuće znanje i opremu za održavanje sistema u najboljem mogućem stanju.

Pratite sve novosti vezano za energetski efkikasne proizvode